Konferencja „Ślad węglowy – Raport z badania polskich przedsiębiorstw”
Zespół Greeners, SSW oraz Konfederacja Lewiatan serdecznie zapraszają na konferencję „Ślad węglowy – Raport z badania polskich przedsiębiorstw”, która odbędzie się 1 kwietnia 2025 r. w Warszawie (Rondo ONZ 1, p. 12).
Podczas wydarzenia zaprezentujemy wyniki naszego badania ankietowego, a także zaprosimy Państwa do udziału w dwóch panelach dyskusyjnych z udziałem ekspertów i przedstawicieli biznesu.
Program konferencji:
10:00-10:30 Rejestracja gości
10:30-11:00 Oficjalne otwarcie
- Powitanie gości – przedstawiciel SSW
- Wstęp – przedstawiciel Greeners
- Wystąpienie powitalne Konfederacja Lewiatan
11:00-12:00 Prezentacja raportu „Ślad węglowy – Raport z badania polskich przedsiębiorstw”
- Ślad węglowy organizacji i produktu
- Wymogi prawne w zakresie obliczania i ujawniania śladu węglowego
- Obliczanie śladu węglowego w zakresie 1 – 3 zgodnie z GHG Protocol
- Ślad węglowy w polskiej gospodarce
- Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe na obliczanie i redukowanie śladu węglowego? – wnioski z prowadzonego badania
- Dobre praktyki – przykłady z Polski i ze świata
12:00-12:30 Przerwa kawowa
12:30-13:45 Panel przedsiębiorców: Jak redukować ślad węglowy?
Moderator: SSW – Dominik Strzałkowski
Prelegenci:
✔ Rafał Hajduk – Chief Commercial Officer – R. Power Renewables
✔ Karol Gotfryd – Kierownik Działu Technicznego – Krosno Glass S.A.
✔ E. ON (TBC)
13:45-14:15 Poczęstunek
14:15-15:30 Panel przedsiębiorców: Wyzwania przedsiębiorców w zakresie śladu węglowego i jak je pokonać? Czy i co zmienia Omnibus?
Moderator: Jakub Sajfański (Lewiatan)
Prelegenci:
✔ Teresa Aldea – Kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju – Calsberg Polska
✔ Henryk Kwapisz – Public Affairs Director – Saint-Gobain Polska
15:30-15:45 Podsumowanie oraz zakończenie
15:45-17:00 Networking
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak wymagana jest rejestracja.
Liczba miejsc ograniczona. Formularz rejestracyjny dostępny pod linkiem: LINK
19 marca, 2025
Ostatnie wpisy
Zmiany w wytycznych Komisji Europejskiej: Nowa perspektywa dla sektorów energochłonnych – rekompensaty sektorowe
Komisja Europejska znacząco zaktualizowała zasady przyznawania rekompensat sektorowych za koszty pośrednie CO₂. Zmiany te otwierają drogę do systemu wsparcia dla nowych branż oraz podnoszą poziom pomocy dla dotychczasowych beneficjentów. Dla wielu przedsiębiorstw może to oznaczać możliwość uzyskania wsparcia po raz pierwszy lub zwiększenie dotychczasowego poziomu rekompensaty.
Rekompensaty sektorowe: Lista sektorów objętych wsparciem i sektorów planowanych do objęcia
W grudniu 2025 roku Komisja Europejska zaktualizowała wytyczne dotyczące pomocy państwa, rozszerzając listę kwalifikujących się branż o 20 nowych sektorów i 2 podsektory. Nowe branże nie są jeszcze objęte wsparciem w Polsce – Polska ma czas na implementację zmian do prawa krajowego do 30 czerwca 2026 roku. Poniżej przedstawiamy kompletne zestawienie sektorów już objętych rekompensatami oraz tych, które zostaną nimi objęte po wdrożeniu nowych przepisów.
Nowe wytyczne Komisji Europejskiej: Co zmieni się w systemie rekompensat sektorowych w 2026 roku?
Komisja Europejska zmieniła wytyczne dotyczące niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych po 2021 r., co radykalnie zmienia sytuację przedsiębiorstw z wielu sektorów energochłonnych, które dotychczas pozostawały poza systemem wsparcia rekompensat sektorowych.
Transformacja energetyczna w Twojej firmie
Wdrażamy rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju w sposób, który przynosi naszym Klientom wymierne korzyści.